japonlar neden çok çalışır

Japonya’da hükümet çıkardığı bir yasayla çalışanlara zaruri tatil yapma hakkı getirdi. Kamu ve özel sektör çalışanları senede 5 gün zorunlu olarak müsaadeli sayılacaklar. ‘Ben tatil yapmak istemiyorum’ diyen birisi çıkarsa da yasal işlem başlatılacak. Japon hükümeti bu yasası çıkartarak, sürekli çalışma sonrası oluşan tinsel hastalıkların önüne geçmek için çıkartıldığı belirtiliyor.

Japonya Sıhhat, Çalışma ve Refah Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırma ile ülkede çalışanların yarısından fazlasının senede 20 gün olan senelik destur hakkını kullanmayıp. para alma hakkını kullandığını tespit etti. Japonya’da insanlar tatile çıktıkları zaman işleri kaptırmaktan kaygı ettikleri için destur haklarını kullanmak istemiyorlar.

Buraya kadar olan bölüm işin haber, boyutu kendi firkimi söyleyecek olursam, japonlar ulusal değerline ve çalışmaya ehemmiyet veren insanlardır.Fakat işkolik olmaları alile hayatlarını ve sosyal hayatlarını büyük oranda etkiler ve ruhsuz kişilikler ortaya çıkar. Önceden bir gazetede okuduğum habere görede; “Bir japon calisma yasindan itibaren calismaya baslayip, son soluğuna kadar calisir.” Turizm sektöründe önbüro’da çalıştığım için bol bol japon turistler ile karşılaştım ve hepsinin geliş sebebi işti. Kimsenin bir kurus hakkina tenezzul etmezler ve harbiden durüst insanlar olduklarını söyleyebilirim. Genelde herkesin dilinde zeki, akıllı insanlar olarak yer edinmiştir. Fakat bu kime göre neye göre zeki ve akıllı bu kavram değişir. Konuyu fazla uzatıp çok vaktinizi almak istemediğim için yazmak istediklerimi yarıda kesiyorum.:)
Read more at http://www.asyarehberi.com/japonyada-calisanlar-tatil-yapmak-istemiyor/#gI4km0dPwJCqfv81.99

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s